Życie i praca w Nottingham. Chcesz wyjechać? Nie wiesz od czego zacząć? Tu znajdziesz przydatne informacje oraz linki

Wszelkie znaki towarowe użyte w tekstach są znakami zastrzeżonymi ich producentów i użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.

Kategorie: Wszystkie | Kontakt | Linki | Nottingham | Nuneaton | Podatek
RSS
wtorek, 03 listopada 2009

Bloks nie zmienia się w blog obrazkowy. Nie będę teraz owijał w bawełnę i zapewniał, że pracuję nad wielkimi wpisami tekstowymi, niemniej jednak jakieś zarysy powstają. I pojawią się. Wkrótce. Nie zapominaj o powiedzeniu: kto czeka, ten się doczeka.

23:01, bladosso
Link Komentarze (8) »

W poniedziałek nie ma mowy o taryfie ulgowej w pracy:

11:49, bladosso
Link Komentarze (3) »
niedziela, 01 listopada 2009

Nie, żebym specjalnie kibicował Tyskiemu (wciąż jestem fanem marki Specjal Mocny). Wczoraj jednak Tyskie przemówiło ludzkim głosem. Poniżej rachunek za 2 czteropaki:

12:14, bladosso
Link Komentarze (4) »
piątek, 14 sierpnia 2009
wtorek, 28 kwietnia 2009

Lista nieuporządkowana i niewyczerpująca tematyki:

 • kody pocztowe
  Każda ulica, jej część lub pojedynczy budynek ma swój unikalny kod pocztowy. Eliminuje to w znacznym stopniu niemożliwość odcyfrowania nieczytelnego adresu a także ułatwia automatyczne sortowanie przesyłek. Co dalej? Wykorzystanie kodów pocztowych na określenie odległości między dwoma punktami na mapie (TomTom, GoogleMaps). Więcej informacji w niezastąpionej Wikipedii (UK postcodes).
 • rejestracje samochodowe
  Wystarczy znajomość tablicy rejestracyjnej samochodu by dokładnie określić jego markę, model, kolor czy rok produkcji. Pomocne kierowcy przy szukaniu najkorzystniejszego ubezpieczenia (wystarczy podać rejestrację na stronie) jak również policji w sprawdzeniu czy dany pojazd ma opłacony podatek drogowy (tax road).
 • rządowe strony internetowe
  Strony są przejrzyste i spełniające warunki dostępności (WAI).
 • direct.gov.uk
  Zastanów się przez chwilę, czego chciałbyś się dowiedzieć o życiu w Anglii. Już? Jestem na 100% przekonany, że odpowiedź na Twoje (jeszcze) niezadane pytanie znajduje się na stronie direct.gov.uk - rządowej stronie dla obywateli, dzięki której wszelkie sprawy urzędowe jest w stanie załatwić online.
 • dostęp do obowiązującego prawa
  Akty prawne uchwalone przez parlament w jednym miejscu. Za darmo i z poprawnie działającą wyszukiwarką (Office of Public Sector Information).
 • recepty
  Każdy lek wydany na receptę kosztuję £7,20. Nawet jeśli bez re4cepty kosztuje mniej lub więcej. Cena ta jest ustalana przez NHS (Ministerstwo Zdrowia). Inną propozycją jest "abonament" na leki - po opłacie z góry (£28.25 za 3 miesiące, £104 za rok) za określony okres czasu, przez ten czas można zrealizować dowolną ilość recept bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Oczywiście opłacalność tego rozwiązania to wykup 3 recept w ciągu 3 miesięcy bądź 14 w ciągu roku jest ilość realizowanych recept. (Prescription Prepayment Certificates (PPCs))
 • numerację autostrad i zjazdów
  Jadąc autostradą (np. M6) mijamy kolejne zjazdy (Junction 1, J2, J3, etc.). Jeżeli w tzw. międzyczasie zostanie zbudowany nowy zjazd numeracja pozostanie ta sama a zjazd otrzyma nazwę np. J4A (jeżeli znajduje się między J4 a J5). Nie wiem czy można prościej. Jak inne kraje rozwiązują zagadnienie zjazdów z autostrad poczytaj na Wikipedii (http://en.wikipedia.or g/wiki/Exit_number).
 • algorytm uzyskania prawa jazdy
  Tymczasowe prawo jazdy, które możesz uzyskać po wpłaceniu £50 i wysłaniu formularza wraz ze zdjęciem oraz dokumentu potwierdzającego Twoją tożsamość, uprawnia do kierowania pojazdem (Applying for a provisional driving licence). Co prawda, obok siebie musi siedzieć osoba, która posiada prawo jazdy conajmniej 3 lat i ma ukończone 21 lat. Samochód powinien mieć przyczepioną czerwoną literę "L" i być ubezpieczony (Minimum ages and rules for learner drivers and riders). Tak czy inaczej daje to niepowtarzalną okazję zasmakowania zwyczajnych warunków drogowych na własnej skórze a także pozwala zaoszczędzić na wydatkach związanych z instruktorem. Jeżeli Twój własny samochód spełnia wymagania (Minimum test vehicle requirements for a car and car and trailer test), to na nim możesz zdawać egzamin. Rezerwacja online daty i miejsca na egzamin to kwestia minut, reszta jest... wiedzą i umiejętnościami.
Całkiem możliwe, że ciąg dalszy nastąpi...
00:22, bladosso
Link Komentarze (7) »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 25