Życie i praca w Nottingham. Chcesz wyjechać? Nie wiesz od czego zacząć? Tu znajdziesz przydatne informacje oraz linki

Wszelkie znaki towarowe użyte w tekstach są znakami zastrzeżonymi ich producentów i użyte zostały wyłącznie w celach informacyjnych.

Blog > Komentarze do wpisu

ACTA - co to jest i dlaczego jestem przeciwko?

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) - projektowane międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z naruszeniami własności intelektualnej. [źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/ACTA] ACTA jest międzynarodowym tajnym traktatem, negocjowanym z całkowitym pominięciem procesów demokratycznych i bez nadzoru obywateli. Gdy zostanie przyjęta i ratyfikowana, odbędzie się to za zamkniętymi drzwiami.

Co nam grozi?
Grozi nam odcinanie od sieci za naruszenia praw autorskich – bez sądu i możliwości obrony; grozi nam naruszanie tajemnicy korespondencji (bo czymże innym jest podsłuchiwanie i ingerowanie w treść komunikacji, niezależnie od tego, czy odbywa się pocztą, czy przez przez Internet) z mocy prawa i, znów, bez decyzji sądowej; grozi nam inwigilacja użytkowników Internetu przez koncerny medialne.

Co możemy z tym zrobić?
Mamy doskonałą szansę powstrzymania lub przynajmniej znacznego opóźnienia przyjęcia tego traktatu – poprzez skłonienie europarlamentarzystów do podpisania Deklaracji WD12 (pena nazwa: WRITTEN DECLARATION pursuant to Rule 123 of the Rules of Procedure on the lack of a transparent process for the Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) and potentially objectionable content). Czasu jest mało: musimy zdążyć do 8 lipca!

Jak pomóc?
Podpisz petycję na http://acta.wikidot.com i powiadom o niej znajomych! Każdy podpis się liczy.

Treść Deklaracji WD12:
Parlament Europejski (…)

  • uważa, że proponowana umowa nie powinna pośrednio nakładać obowiązku ujednolicenia unijnego prawa autorskiego, prawa patentowego ani prawa znaków towarowych; należy przestrzegać zasady pomocniczości;
  • oświadcza, że Komisja powinna niezwłocznie upublicznić wszystkie dokumenty odnoszące się do prowadzonych negocjacji;
  • jest zdania, że proponowana umowa nie powinna nakładać ograniczeń na rzetelny proces sądowy ani osłabiać praw podstawowych takich jak wolność słowa i prawo do prywatności;
  • podkreśla, że w przypadku istnienia środków cywilnych oceny zagrożeń gospodarczych i zagrożeń dla innowacyjności należy dokonywać przed wprowadzeniem sankcji karnych;
  • uważa, że usługodawcy internetowi nie powinni ponosić odpowiedzialności za dane przekazywane lub przechowywane w ramach świadczonych przez nich usług w stopniu, w jakim oznaczałoby to uprzednie kontrolowanie lub filtrowanie danych;
  • zauważa, że wszelkie środki zmierzające do zwiększenia uprawnień w zakresie kontroli granicznej i konfiskaty towarów nie powinny ograniczać powszechnego dostępu do legalnych, niedrogich i bezpiecznych leków (…).

Możesz też napisać lub zadzwonić bezpośrednio do Europarlamentarzystów, którzy jeszcze nie podpisali Deklaracji WD12, by skłonić ich do tego. Pełna lista Europarlamentarzystów, którzy Deklaracji nie podpisali jest dostępna na stronie La Quadrature du Net.

środa, 30 czerwca 2010, bladosso
Tagi: ACTA


Protestuje przeciwko podpisaniu przez Polskę umowy ACTA.
Dlaczego? Dlatego. A o ACTA pisałem już wcześniej - w czerwcu 2010 roku.

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: